
Iedereen is GoedVolk: Groen doen, alle bee(st)jes helpen!
22 juni 2026 om 09:24 Natuur en milieu Iedereen is GoedVolk Nieuws uit de Utrechtse HeuvelrugHEUVELRUG Grote dingen bereik je door met elkaar series kleine dingen te doen (naar Vincent van Gogh). Sinds 2020 ben ik actief voor Stichting GoedVolk. In de periode tot nu heb ik onder andere De Open Heuvelrugtuinen Route mee opgezet en Natuursterrenwijk Hoenderdaal, voor activiteiten voor vergroening in onze wijk. Ook ben ik het beheer gaan doen voor Fietsen voor m’n Eten beheer UH. Ik heb hierbij veel inspiratie en kennis opgedaan over samenwerken met de natuur voor welzijn en gezondheid van mens, dier en plant, met oog voor de toekomst.
door Mirjam van Zweeden
Zo zijn we in onze wijk met onze werkgroep ‘Natuursterrenwijk Hoenderdaal’ actief om in contact met gemeente en waterschap bij te dragen aan natuurherstel van de Haafter Wetering (die door de wijk loopt). Ook betrekken we wijkbewoners bij het stimuleren van meer soorten inheemse planten en bloemen in dat gebied en in de tuinen eromheen. Hierdoor kunnen meer soorten insecten en kleine dieren overleven. We willen de groene kikker terug en gaan daarom dit jaar informatie geven over kikkers en ringslangen en over de waarde van water in de buurt en van een vijver in je tuin. Elke wijk een natuursterrenwijk met eigen acties, hoe mooi zou dat zijn!
OPEN HEUVELRUGTUINEN ROUTE
Voor het vierde jaar zijn we met mensen uit de dorpen van onze gemeente enthousiast bezig met de voorbereidingen van de Open Heuvelrugtuinen Route, in samenwerking met de NMU (natuur- en milieufederatie Utrecht). Op zaterdag 27 juni kan iedereen in elk dorp van de gemeente Utrechtse Heuvelrug (en ook plaatsen in de regio) weer gratis Heuvelrugtuinen bezoeken. Het gaat om tuinen waarbij veel aandacht is voor vergroening, water, planten die hier thuishoren en (schuil-)plekken voor insecten en kleine dieren zoals egels en kikkers. Ik vind het fantastisch om elk jaar verhalen te horen hoe mensen met veel zorg hun tuin vergroenen en daar ieder hun eigen invulling aan geven, van tegels wippen en struiken planten tot zelf insectenhotels of een vijver maken. Ook valt me elk jaar op dat de uitwisseling tussen degenen die hun tuin openstellen en bezoekers wederzijds heel veel ideeën geeft. Hierbij nodig ik alle inwoners met een natuurlijke tuin uit deze volgende jaar open te stellen!
DUURZAME LOKALE VOEDING
Elk jaar maken we fietsroutes langs verkooppunten van lokale voeding. Ze zijn te vinden op de regiopagina Utrechtse Heuvelrug van het landelijk platform Fietsen voor m’n Eten. Op de Facebookpagina staan wekelijks tips welke verse producten er te halen zijn. Laat je ook weten wat je bij de boer of bij een moestuin hebt gekocht? Dat maakt de pagina nog levendiger en blijven er mensen aanhaken. Op 30 mei was de feestelijke fietstoer voor de opening van de nieuwe routes ‘De Boer op’, fietsen voor duurzame lokale voeding op je bord. Voor deze route heb ik de samenwerking gezocht met de gemeente en het Regionaal Bureau voor Toerisme. We zijn er trots op dat inwoners en toeristen nu fietstochtjes kunnen maken langs verkooppunten van boeren en tuinders die natuurinclusief werken. Dat wil zeggen dat ze de natuur verrijken in plaats van verarmen of beschadigen Tijdens de openingstoer fietsten konden de deelnemers zelf zien en horen hoe dat in de praktijk gaat. Ze waren waren erg positief en vonden het een stimulans om meer boodschappen te gaan halen bij een boer of tuinder in de buurt.
Voor meer informatie en aanmelden: tinyurl.com/yj3uxftp














