Afbeelding
ANP/Bart Maat

Voormalig VVD-leider en vicepremier Hans Wiegel overleden

20 mei 2025 om 12:06 Mensen Nieuws uit Amerongen

AMERONGEN (ANP) De voormalige VVD-leider en vicepremier Hans Wiegel is op 83-jarige leeftijd overleden, bevestigt zijn familie na berichtgeving van De Telegraaf. ,,We zijn trots op wie hij was en wat hij voor velen heeft betekend. Voor ons is hij de liefste vader die we hadden kunnen wensen”, laten zij weten. Wiegel woonde vanaf 1975 zeven jaar in een huis aan de Overstraat in Amerongen, tot hij in 1982 Commissaris van de Koningin in Friesland wordt.

Zijn dochter Marieke zegt dat het al een tijd slechter ging met Wiegel en hij uiteindelijk aan ouderdom thuis is overleden. Ze is trots op hoe Wiegel zijn leven als ,,selfmade man” heeft ingevuld en daarbij altijd oog had voor zijn familie. ,,Hij hing aan het leven en zag altijd de vrolijkheid ergens van in”, typeert ze haar vader.

Hij laat zijn kinderen Marieke en Eric en twee kleinkinderen na. Wiegel is tweemaal getrouwd geweest. In beide gevallen is zijn vrouw door een ongeval om het leven gekomen.

De geboren Amsterdammer was in zijn jeugd actief bij de JOVD en kwam in 1966 in de Tweede Kamer, en werkte zich in vier jaar op tot fractievoorzitter. Onder zijn leiderschap groeide de VVD uit tot een brede volkspartij. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1972 groeide de VVD van 16 naar 22 zetels.

In de jaren die volgden ontwikkelde Wiegel zich tot een fel criticus van PvdA-premier Joop den Uyl. Legendarisch is zijn opmerking in een debat met Den Uyl. ,,Sinterklaas bestaat, daar zit ‘ie, achter de tafel”, zei hij, wijzend naar Den Uyl.

In 1977 behaalde de VVD onder Wiegel zelfs 28 zetels. Hoewel de PvdA de grote winnaar was, bleef die partij buiten een nieuw kabinet. De liberalen gingen regeren met het CDA, en Wiegel werd in het eerste kabinet van Dries van Agt vicepremier en minister van Binnenlandse Zaken.

Wiegel toonde zich in debatten vaker een gevat politicus. Toen iemand in het publiek hem tijdens een publiek optreden ,,klootzak” noemde, reageerde Wiegel met: ,,Fijn dat u zich even voorstelt. Mijn naam is Wiegel.”

Wiegel keerde in 1981 nog terug als Kamerlid en fractievoorzitter, maar verliet na nog geen jaar de landelijke politiek. Hij werd commissaris van de Koningin in Friesland, een functie die hij twaalf jaar zou vervullen.

In 1995 keerde Wiegel nog één keer terug naar Den Haag, dit keer als lid van de Eerste Kamer. In 1999 veroorzaakte hij een kleine kabinetscrisis door als enige VVD-senator tegen een wetsvoorstel voor een correctief referendum te stemmen, en het voorstel daarmee te torpederen.

Als columnist van De Telegraaf hield Wiegel in de 21e eeuw nog een podium, maar na vijf jaar en op 80-jarige leeftijd stopte hij er in 2022 mee.

Mark Rutte is ,,diep bedroefd” door het overlijden van voormalig VVD-leider Hans Wiegel. ,,Met Bolkestein en nu Wiegel zijn de twee leeuwen van het naoorlogse liberalisme ons ontvallen”, merkt de huidige NAVO-chef en voormalige premier op. Onder hun leiding heeft de VVD de ontwikkeling doorgemaakt van de ,,partij van de villawijken naar een brede volkspartij”. ,,Een groot en markant politicus die met humor en oog voor de menselijke maat iedereen wist te raken”, zo typeert Rutte zijn voorganger als VVD-leider Wiegel.

Op NPO 2 wordt dinsdagavond een aflevering van het AVROTROS-programma Ondertussen aan de Hofvijver met Hans Wiegel uitgezonden. Dat meldt de NPO. Het programma begint rond 22.30 uur. In deze aflevering van Ondertussen aan de Hofvijver keert Wiegel nog één keer terug naar zijn oude werkplek, het Binnenhof. De aflevering werd oorspronkelijk in 2022 uitgezonden.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie