
Meer dan honderd vmbo-leerlingen in debat tijdens NK Debatteren in Doorn
7 april 2025 om 13:26 Onderwijs Nieuws uit DoornDOORN Meer dan honderd vmbo-leerlingen uit heel Nederland gaan vrijdag 11 april in debat tijdens het NK Debatteren op het Revius Lyceum in Doorn. Tijdens deze zestiende editie debatteren ruim twintig scholierenteams om de titel ‘Nederlands Kampioen Debatteren.´ Wethouder Karin Oyevaar van de gemeente Utrechtse Heuvelrug opent het debat. Het toernooi wordt georganiseerd door stichting Nederlands Debat Instituut. ,,Dit is ongelofelijk waardevol voor hun toekomst´´, aldus directeur Josje van der Meer.
Op het NK Debatteren vmbo wordt de zogeheten Freeze & Go debatvorm gehanteerd. Deze vorm bestaat uit een openingsspeech, een open debat en een afsluitende eindspeech. Het ene team is voor en het andere team is tegen de gegeven stelling. De leerlingen debatteren tijdens het toernooi over thema’s als vrijwilligerswerk onder scholieren en de invloed van televisie op het beeld van Defensie. De deelnemers horen vlak voor het debat aan welke kant zij staan. Van der Meer: ,,Door te werken met een opgelegd standpunt dagen we leerlingen uit om zich te verplaatsen in verschillende meningen en opvattingen. We zoeken op die manier verbinding in tijden van polarisatie.´´
JURY
De debatteams moeten vervolgens de jury overtuigen waarom hun standpunt het sterkst is. ,,De jurypoule bestaat uit een grote groep mensen uit het bedrijfsleven, onderwijs, politiek en andere (oud)debaters. Zij beoordelen de teams op presentatie, argumentatie en teamwork. Goed naar elkaar luisteren en onderbouwd reageren zijn daarbij belangrijke leerpunten,´´ aldus van der Meer.
Stichting Nederlands Debat Instituut organiseert het NK Debatteren ook voor de onderbouw, havo/vwo en mbo. Meer informatie vind je op: www.schooldebatteren.nl.











